АНАТОМІЯ ОРГАНІВ ЧУТТЯ

         Органами чуття називаються анатомічні утвори, які сприймають енергію зовнішнього впливу і трансформують її в імпульс, який передається у головний мозок.

         Неспеціалізований орган чуття – шкіра (кнтактна чутливість): тактильна больова і температурна.

         Спеціалізовані органи чуття:

-         орган смаку (кнтактна чутливість);

-         орган зору, орган слуху, орган рівноваги, орган нюху (дистантна чутливість).

Факт взаємодії органів чуття із зовнішнім середовищем є наслідком походження їх із ектодерми.

Кожен аналізатор включає:

1) периферичний прилад, який сприймає зовнішнє подразнення і трансформує його у нервовий імпульс;

2) провідні шляхи, по яких нервовий імпульс поступає у відповідний нервовий центр (належать до проекційних екстероцептивних);

3) нервовий центр у корі півкуль головного мозку.

ОРГАН ЗОРУ

Око – очне яблуко і зоровий нерв з його оболонками:

-         передній і задній полюси

-         зовнішня вісь ока (24 мм)

-         внутрішня вісь ока (21,75 мм)

Міопія (коротке око), гіперметропія (довге око)

-         вертикальний розмір очного яблука (23,5 мм)

-         поперечний  розмір очного яблука (23,8 мм)

-         зорова вісь очного яблука (до центральної ямки сітківки)

Оболонки ока:

-         фіброзна (склера і рогівка)

- рогівка діаметром 12 мм, товщиною 1 мм, периферичний край – лімб. Шари рогівки: передній епітелій, передня погранична пластинка, власна речовина рогівки, задня погранична пластинка, задній епітелій

- склера товщиною 0,5-1 мм, венозний синус (шлемів канал)

- судинна оболонка:

- власне судинна оболонка (надсудинна, судинна, судинно-капілярна пластинки)

- війчасте тіло (війчастий кружок, війчастий вінець, війчастий поясок – цинова зв’язка), війчастий м’яз (меридіональні, циркулярні і радіарні пучки), акомодація

- райдужка (зіниця, гребінчаста зв’язка, м’яз розширювач і м’яз звужувач зіниці)

- сітківка (зряча і сліпа частини, зубчастий край, 10 шарів клітин в т. ч. палички і колбочки, біполярні і гангліозні клітини) сліпа пляма і центральна ямка

         - передня і задня камери, кришталик, скловидне тіло

Допоміжні органи ока:

- м’язи (чотири прямих і два косих), всі прямі, верхній косий і м’яз-підіймач верхньої повіки розпочинаються від сухожилкового кільця довкола зорового нерва, нижній косий починається на очничній поверхні верхньої щелепи, верхній косий перекидається через блок

М'язовий апарат кожного ока складається з трьох пар антагоністично діючих глазодвігателей:

  m. rectus superior et inferior;

  m. rectus medialis et lateralis;

  3. m. obliquus superior et inferior.

Усі м'язи, за винятком нижньої косою, починаються, як і леватор верхньої повіки, від сухожильного кільця (annulus tendineus communis), розташованого навколо зорового каналу очниці. Чотири прямі м'язи направляються потім, поступово дівергіруя, кпереди і після прориву vagina bulbi (теноновой капсули) сухожиллями в склеру. Лінії їх прикріплення знаходяться на різній відстані від лімба: внутрішньої прямій - в 5,5-5,75 мм, нижній - 6,0-6,5 мм, зовнішньої - 6,9-7,0 мм і верхньої - 7,7 -8,0 мм.

Верхня косий м'яз від зорового отвору прямує до кістково-сухожильно блоку, розташованому у верхньо-внутрішнього кута очниці, і, перекинувшись через нього, йде назад і назовні у вигляді компактного сухожилля. Прикріплюється до склери в верхньо-зовнішньому квадранті очного яблука в 16 мм від лімба. Окорухових м'язи правого ока (вид зверху).

Нижня коса м'яз починається від нижньої кісткової стінки очниці кілька латеральніше місця входу в носослізний канал, йде назад і назовні між нижньою стінкою очниці і нижньої прямий м'язом. Прикріплюється до склери в 16 мм від лімба (нижньо-зовнішній квадрант очного яблука).

Внутрішня, верхня і нижня прямі м'язи, а також нижня коса м'яз іннервуються гілочками n.oculomotorius, зовнішня пряма - n. abducens і верхня коса - n. trochlearis.

При скороченні тієї чи іншої м'язи очей здійснює рух навколо осі, яка перпендикулярна її площині. Остання проходить уздовж м'язових волокон і перетинає точку обертання очі. Це означає, що у більшості глазодвігателей (за винятком зовнішньої і внутрішньої прямих м'язів) осі їх обертання мають той чи інший кут нахилу по відношенню до вихідних координатним осям. Тому при скороченні таких м'язів, наприклад верхній прямий, очне яблуко робить вже складний рух. При середньому положенні глазa вона піднімає його догори, ротується досередини і кілька повертає до носа. Зрозуміло, що амплітуда вертикальних рухів очі буде зростати в міру зменшення кута розбіжності між сагітальній і м'язової площинами, тобто при повороті його назовні.

Всі рухи очних яблук поділяють на сукупні (асоційовані, кон'юговані) і вергентние (фіксація різновіддалені об'єктів за рахунок конвергенції). Під першими розуміють ті з них, які спрямовані в одну сторону: вгору, вправо, вліво і т.д. Ці рухи відбуваються м'язами-синергистами. Наприклад, при погляді вправо на правому оці скорочується зовнішня, а на лівому - внутрішня прямі м'язи. Конвергентні руху реалізуються дією внутрішніх прямих м'язів кожного ока. Разновідностью їх є фузійні руху. Будучи дуже дрібними, вони здійснюють особливо точну фіксаціонную установку очей, завдяки чому створюються умови для безперешкодного злиття в кірковій відділі аналізатора двох сетчаточного зображень в один цілісний образ.

- фасції ока

- повіки (будова, вії, залози хряща), кон’юнктива (верхнє і нижнє склепіння, мішок, слізне: озеро, м’ясце, сосочок, точка)

- слізний апарат: слізна залоза (орбітальна і повікова частини), слізний струмок, слізні канальці, слізний мішок, носослізний канал

Продукція власне сльози здійснюється слізної залозою (glandula lacrimalis) дрібними додатковими залозами Краузе і Вольфрінга. Останні якраз і забезпечують добову потребу очі в зволожуючою його рідини. Головна ж слізна залоза активно функціонує лише в умовах емоційних сплесків (позитивних і негативних), а також у відповідь на подразнення чутливих нервових закінчень у слизовій оболонці ока або носа (рефлекторне сльозовиділення).

Головна слізна залоза лежить під верхньо-зовнішнім краєм орбіти лобової кістки. Сухожилля поднимателя верхньої повіки ділить її на велику глазничную і меншу вікову частини. Вивідні протоки глазничной частки залози (у кількості 3-5) проходять між часточками вікової залози, приймаючи попутно ряд її численних дрібних проток, і відкриваються в зведенні кон'юнктиви в декількох міліметрах від верхнього краю хряща. Крім того, вікова частина залози має і самостійні протоки, яких налічується від 3 до 9. Оскільки вона лежить відразу ж під верхнім зводом кон'юнктиви, то при вивороті верхньої повіки її часточковий контури зазвичай добре видно.

Слізна залоза иннервируется секреторними волокнами лицьового нерва, які, виконавши складний шлях, досягають її в складі слізного нерва, що є гілкою очного нерва. У дітей вона починає функціонувати до кінця другого місяця життя. Тому до закінчення цього терміну при плачі їхні очі залишаються сухими.

Сльоза (lacrima) - Прозора рідина зі слабощелочной реакцією (pH 7,0-7,4) і складним біохімічним складом, більшу частину якого становить все ж вода (98-99%). У нормі вона виробляється в невеликих кількостях (від 0,5-0,6 до 1,0 мл на добу). До складу слізної рідини, крім coбственной сльози, входить також секрет, що виділяється келихоподібних клітинами кон'юнктиви Бехера, криптами Генле, залозами Манца (всі продукують муцин), а також мейбоміевих, Цейсс і Молля (продукують ліпіди). У зв'язку з цим прероговічная плівка слізної рідини складається з трьох слів тонкого муцинового (контактує з рогівкового епітелієм), водянистого (за обсягом основного) і зовнішнього ліпідного. Вона виполнче ряд важливих функцій, а саме:

  захисну (видалення пилових частинок, попередження від пошкоджень дрібними сторонніми тілами, бактерицидну дію);

  оптичну (згладжує мікроскопічні нерівності поверхні рогівки, забезпечує її вологість, гладкість і дзеркальність, а також заломлює світлові промені);

  трофічну (участь в диханні і харчуванні рогівки).

Продукована згаданими вище залозами сльоза скочується по поверхні очного яблука зверху вниз в капілярну щілину між заднім гребенем нижнього століття і очним яблуком, де і утворюється слізний струмочок (rivus lacrimalis), що впадає в слізне озеро. Просуванню сльози в його бік сприяє мигальні руху століття. При змиканні вони не тільки йдуть назустріч один одному, а й зміщуються досередини (особливо нижню повіку) на 1-2 мм, скорочуючи тим самим очну щілину.

Власне слезоотводящие шляхи складаються з слізних канальців, слізного мішка і носослізного протоки.

Слізні канальці (canaliculi lacrimales) починаються слізними точками (punctum lacrimale), які знаходяться на вершині слізних сосочків обох повік і занурені в слізне озеро. Діаметр точок при відкритих століттях 0,25-0,5 мм. Вони ведуть у вертикальну частину канальців (довжина 1,5-2,0 мм). Потім хід їх змінюється майже на горизонтальний. Далі вони, поступово зближуючись, відкриваються позаду lig. palpebrale mediale в слізний мішок, кожен окремо або злившись попередньо в загальне гирло. Довжина цієї частини канальців 7-9 мм, діаметр 0,6 мм. Стінки канальців покриті багатошаровим плоским епітелієм, під яким знаходиться шар еластичних м'язових волокон.

Слізний мішок (saccus lacrimalis) розташований в кістковій, витягнутої по вертикалі ямці, між переднім і заднім колінами lig. palpebrale mediale і охоплений м'язової петлею (m. Horneri). Купол його виступає над цією зв'язкою і знаходиться пресептально, тобто поза порожниною очниці. Зсередини мішок покритий багатошаровим плоским епітелієм, під яким знаходиться шар аденоїдної, а потім щільної волокнистої тканини.

У нижньому відділі згаданої ямки слізний мішок відкривається в носослізний протока (ductus nasolacrimal), який проходить спочатку в кістковому каналі (довжина -12 мм). У нижньому ж відділі він має кісткову стінку тільки з латеральної сторони, в інших відділах - межують зі слизової носа і оточений багатим венозним сплетенням. Відкривається під нижньою носовою раковиною в 3-3,5 см від зовнішнього отвору носа. Загальна довжина його 15 мм, діаметр 2-3 мм. У новонароджених вихідний отвір каналу нерідко закрито слизової пробкою або тонкою плівкою, завдяки чому створюються умови для розвитку гнійного або серозно-гнійного дакріоциститу. Стінка каналу має таку ж будову, як і стінка слізного мішка. У вихідного його отвори слизова оболонка утворює складку (plica lacrimalis), яка грає роль замикаючого клапана.

В цілому можна прийняти, що слезоотводящих шлях складається з невеликих м'яких трубок різної довжини, форми і змінного діаметру, які стикуються під певними кутами. Вони з'єднують кон'юнктивальну порожнину з носової, куди і відбувається постійний відтік слізної рідини. Він забезпечується за рахунок мігательних рухів століття, сифонного ефекту з капілярним притяганням рідини, що заповнює слізні шляхи, перистальтичного зміни діаметрів канальців, присмоктуються здатності слізного мішка (внаслідок чергування в ньому позитивного і негативного тиску при миганні) і негативного тиску, що створюється в порожнині носа при аспіраційному русі повітря.

Кровопостачання: центральна артерія сітківки (внутрішня сонна артерія), вортикозні вени, вени очниці (відтік у печеристу пазуху)

Інервація:

-         чутлива – перша гілка трійчастого нерва (V);

-         звужувач зіниці – окоруховий нерв (парасимпатичне ядро Якубовича)

-ІІІ;

-         розширювач зіниці – симпатичний стовбур;

-         латеральний прямий м’яз – відвідний нерв (VI);

-         верхній косий м’яз – блоковий нерв (IV);

-         решта м’язів – окоруховий нерв (III).

Провідний шлях зорового аналізатора: палички, колбочки (І нейрон) – біполярні (ІІ нейрон) – гангліозні (ІІІ нейрон, формують зоровий нерв, перехрест, тракт) – латеральне колінчасте тіло і верхні горбки чотирьохгорбистості (підкоркові центри зору) ІV нейрон – через зорову променистість задньої ніжки внутрішньої капсули досягає потиличної частки біля шпорної борозни (корковий центр зору).

         Частина відростків гангліозних клітин проходить транзитом через латеральне колінчасте тіло і йде до верхніх горбків чотирьох горбистості до окорухового нерва і його парасимпатичного ядра (Якубовича) – зіничний рефлекс.

ОРГАН СЛУХУ І РІВНОВАГИ (ПРИСІНКОВО-ЗАВИТКОВИЙ ОРГАН)

Присінково-завитковий орган ділять на три частини:

-         зовнішнє вухо (вушна раковина і зовнішній слуховий прохід);

-          середнє вухо (барабанна порожнина, слухові кісточки, соскоподібні комірки, слухова – Євстахієва – труба;

-         внутрішнє вухо (кістковий і перетинчастий лабіринт).

Зовнішнє вухо:

Вушна раковина: часточка (мочка), завиток, протизавиток, козелок про тикозелок.

Зовнішній слуховий прохід: відділяється від середнього вуха барабанною перетинкою, довжина 35 мм, 1/3 – хрящовий, 2/3 – кістковий, S-подібної форми.

Барабанна перетинка: 11 х 9 мм, натягнута і ненатягнута частини, пупок, зовні – шкіра, зсередини – слизова.

Середнє вухо:

Барабанна порожнина (покришечна, яремна, лабіринтна, соскоподібна, сонна і перетинчаста стінки).

Середнє вухо, auris media, Складається з барабанної порожнини і слухової труби, Що повідомляє барабанну порожнину з носоглоткою.

Барабанна порожнина, cavitas tympanica, Закладена в основі піраміди скроневої кістки між зовнішнім слуховим проходом і лабіринтом (внутрішнім вухом). Вона містить ланцюг з трьох дрібних кісточок, що передають звукові коливання від барабанної перетинки до лабіринту.

Барабанна порожнина має дуже невелику величину (обсяг близько 1 см3) і нагадує поставлений на ребро бубен, сильно нахилений в сторону зовнішнього слухового проходу. У барабанної порожнини розрізняють шість стінок:

1. Латеральна стінка барабанної порожнини, paries membranaceus, Утворена барабанною перетинкою і кістковою пластинкою зовнішнього слухового проходу. Верхня куполообразно розширена частина барабанної порожнини, recessus membranae tympani superior, Містить дві слухові кісточки; головку молоточка і ковадло. При захворюванні патологічні зміни середнього вуха найбільш виражені в цьому recessus.

2. Медійна стінка барабанної порожнини прилягає до лабіринту, а тому називається лабіринтової, paries labyrinthicus. У ній є два вікна: кругле, вікно равлики - fenestra cochleae, Що веде в равлика і затягнуте membrana tympani secundaria, І овальне, вікно передодня - fenestra vestibuli, Що відкривається в vestibulum labyrinthi. Останнім отвір вставлено підмурівок третійреволюції слуховий кісточки - стремена.

3. Задня стінка барабанної порожнини, paries mastoideus, Несе підвищення, eminentia pyramidalis, Для приміщення m. stapedius. Recessus membranae tympani superior кзади триває в печеру соскоподібного відростка, antrum mastoideum, куди готкриваются повітряні комірки останнього, cellulae mastoideae. Antrum mastoideum представляє невелику порожнину, вдаються в сторону соскоподібного відростка, від зовнішньої поверхні якого вона відокремлюється шаром кістки, що межує із задньою стінкою слухового проходу негайно позаду spina suprameatica, де звичайно і проводиться розтин печери при нагноєннях в соскоподібного відростка.

4. Передня стінка барабанної порожнини носить назву paries caroticus, Так як до неї близько прилягає внутрішня сонна артерія. У верхній частині цієї стінки знаходиться внутрішній отвір слухової труби, ostium tympanicum tubae auditivae, Яке у новонароджених та дітей раннього віку широко зяє, чим пояснюється часте проникнення інфекції з носоглотки в порожнину середнього вуха і далі в череп.

5. Верхня стінка барабанної порожнини, paries tegmentalis, Відповідає на передній поверхні піраміди tegmen tympani і відокремлює барабанну порожнину від порожнини черепа.

6. Нижня стінка, або дно, барабанної порожнини, paries jugularis, Звернена до основи черепа по сусідству з fossa jugularis.

 

Слухові кісточки і їх суглоби, м’яз, що натягує барабанну перетинку і стремінний м’яз, слухова (Євстахієва) труба  (1/3 – кісткова частина, 2/3 – хрящова частина, отвори).

У барабанній порожнині міститься ланцюг із трьох слухових кісточок, молоточка, коваделка, стремінця, з'єднаних послідовно за допомогою простих суглобів і зв'язок. Молоток своєю ручкою міцно прикріплюється до внутрішньої поверхні барабанної перетинки, а кулястою головкою сполучається із западиною коваделка. Коротким відростком коваделка за допомогою зв'язки прикріплюється до покрівлі барабанної порожнини та довгою ніжкою, яка відіграє роль плеча важеля, сполучається з стремінцем. Основа стремінця прикриває вікно присінка, між краями якого та основою стремінця лежить непроникний сполучнотканинний прошарок.

Слухові кісточки мають спеціальні м'язи , до яких належать: м'яз - натягував барабанної перетинки, який іннервується нижньощелепним нервом; стремінце вий м'яз, до якого йдуть гілки від лицевого нерва. Значення цих м'язів полягає переважно в регулюванні функції звукопровідності. Так, під час одночасного їх скорочення зменшується амплітуда коливання всього звукопровідного апарата середнього вуха, що дещо пом'якшує проведення дуже різких звуків.

Зсередини барабанна порожнина вкрита слизовою оболонкою, яка міцно зрослася з окістям і ззаду безпосередньо продовжується в слизову оболонку соскоподібної печери, тобто найбільшої повітроносної порожнини соскоподібного відростка, а також у слизову оболонку його комірок. Спереду слизова оболонка барабанної порожнини переходить у слизову оболонку слухової труби.

Слухова труба - 3,5-4 см завдовжки, є похідним першого глоткового заглиблення, з'єднує середнє вухо з порожниною носової частини глотки, куди труба відкривається. Вона складається з кісткової частини, що займає половину м'язово-трубного каналу скроневої кістки, і хрящової, розташованої в межах носової частини глотки. Слизова оболонка слухової труби вкрита війчастим епітелієм і утворює подовжні складки.

Із стінкою слухової труби зв'язані м'язи м'якого піднебіння, і скорочення цих м'язів під час ковтання забезпечує проходження повітря до барабанної порожнини.

Внутрішнє вухо:

Кістковий лабіринт  (присінок – овальне і кругле вікна, вторинна барабанна перетинка, овальне і сферичне заглиблення), (завиток – спіральний канал 2,5 оберти, стержень, спіральна пластинка, овальний отвір, гелікотрема) (кісткові напівколові канали – передній, задній, латеральний, 5 отворів, ніжки, ампули).

Перетинчастий лабіринт  - повторює кістковий (перилімфатичний простір – перилімфа по перилімфатичній завитковій протоці може відтікати у підпавутинний простір, ендолімфатичний простір – ендолімфа по ендолімфатичній протоці через водопровід присінка у ендолімфатичний мішок в товщі твердої оболонки), еліптичний мішочок (маточка), сферичний мішочок і їх протоки (йдуть у ендолімфатичну протоку). Волскові сенсорні клітини – вестибулярний ганглій (на дні внутрішнього слухового проходу) – присінково-завитковий нерв – вестибулярні ядра мостової частини ромбоподібної ямки.

Перетинчастий лабіринт завитка – завиткова протока (зовнішня стінка – судинна стрічка; нижня – спіральна пластинка; верхня – присінкова або мембрана Рейснера). Рух ендолімфи по верхній драбині присінка і нижній барабанній драбині через гелікотрему.

В середині завиткової протоки розташований Кортіїв орган з рецепторами від спірального (завиткового) ганглія, який розташорваний довкола стержня (модеолюса) – присінково-завитковий нерв – завиткові ядра мостової частини ромбоподібної ямки – на протилежну сторону, утворюючи трапецієподібне тіло – латеральна петля – медіальне колінчасте тіло і нимжній горбок чотирьохгорбистості (підкоркові центри слуху) – кора верхньої скроневої звивини Гешля (корковий центр слуху).

ОРГАН НЮХУ

Нюхова ділянка – слизова оболонка верхньої носової раковини (нейросенсорні і підтримуючі клітини).

Нейросенсорні клітини формують 15-20 нюхових нервів, які через решітчасту плстинку проникають в череп до нюхових цибулин.

В нюхових цибулинах є мітральні клітини (ІІ-й нейрон) їх відростки прямують у складі нюхового тракту до нюхових трикутників, передньої продирявленої речовини в пвдмозолисте поле, а далі – в парагіпокампальну звивину і гачок (корковий центр нюху).

Провідні шляхи ідуть трьома частинами:

Волокна, що з’єднують треті нейрони з кірковим нюховим центром, проходять також у склепінні. Окремі аксони других нейронів вступають у кірковий центр, минаючи треті нейрони. Частина нейритів третіх нейронів робить перехрестя в передній спайці мозку, вони досягають кіркових центрів як свого, так і протилежного боку головного мозку.

Від морського коника йде еферентний шлях до підкіркових нюхових центрів проміжного мозку. В ядрах сірого горбка і сосочкових тіл здійснюється зв’язок з імпульсами чутливих систем внутрішніх органів. З цими ядрами морський коник з’єднується волокнами склепіння. Відростки клітин ядер таламуса проходять через задню ніжку внутрішньої капсули і вступають у кірковий нюховий центр.

ОРГАН СМАКУ

Смакові бруньки розташовані переважно у слизовій оболонці язика (жолобуваті, листовидні і грибовидні сосочки), піднебіння зіву надгортанника.

В ділянці передніх 2/3 язика відчуття сприймається волокнами барабанної струни лицевого нерва, задня 1/3 – язикоглотковим нервом, надгортанник – блукаючий нерв. Далі волокна цих нервів йдуть до спільного для них ядра поодинокого шляху (ІІ-й нейрон, ромбовидна ямка), волокна другого нейрона йдуть до ядер таламуса (ІІІ-й нейрон), волокна третього нейрона йдуть до гачка парагіпокампальної звивини (корковий центр смаку).

Смакові (рецепторні) клітини входять до складу смакових нирок (цибулин). В одній смакової нирці (цибулині) міститься від 2 до 6 смакових (рецепторних) клітин. На вершині смакової бруньки знаходиться отвір (смакова пора), за допомогою якого смакова ямка відкривається на поверхню сосочка слизової оболонки мови. Смакова ямка представляє невелике заглиблення в товщі нирки. Для отримання смакових відчуттів потрібно безпосередній контакт розчинених речовин з рецепторами, що досягається у людини в результаті затікання рідини з порожнини рота в порожнину смакової ямки.

У людини в цілому налічується від 2000 до 9000 смакових бруньок, які зосереджені на дорсальній поверхні мови в багатошаровому епітелії бічних стінок желобовідних і грибоподібних сосочків, менше в області м'якого піднебіння і піднебінних дужок, на задній поверхні надгортанника і на внутрішній поверхні черпаловідних хрящів. Сукупність смакових нирок представляє орган смаку.

Збудження із смакових клітин у вигляді імпульсів передається на чутливі нейрони, рецепторний апарат яких утворює синапси на бічній поверхні смакових клітин.

До кожної смакової нирці підходять 1-2 нервових волокна; останні, зближуючись із собі подібними, збираються в кінцевому рахунку в 3 нервових пучка, що проходять у складі:

а) лицевого нерва (барабанної струни), б) язикоглоткового нерва, в) блукаючого нерва

Тіла перших нейронів проводить шляху аналізатора смаку розташовуються на периферії у відповідних вузлах.

а) Вузол колінця, ganglion geniculi особового (проміжного) нерва лежить в області колінця лицевого нерва в піраміді скроневої кістки Периферичні відростки псевдоуніполярние клітин вузла колінця йдуть у складі барабанної струни лицьового нерва до смакових нирках (цибулинам) слизової оболонки верхівки і краях мови (грибоподібні сосочки ).

Центральні відростки псевдоуніполярние клітин вузла колінця Спрямованість ляють у складі проміжного нерва в міст до чутливого ядра одиночного шляху, де перемикаються на II нейрони.

б) Нижній вузол язикоглоткового нерв а лежить у місця виходу нерва з яремного отвору на нижній поверхні піраміди скроневої кістки. Периферичні відростки псевдоуніполярние клітин вузла проходять в складі гілок язикоглоткового нерва до смакових нічка (цибулинам) слизової оболонки задньої третини мови (желобовідних сосочки).

Центральні відростки у складі язикоглоткового нерва спрямовуються в довгастий мозок до чутливого ядра одиночного кулі, де перемикаються на клітини II нейронів.

в) До цього ж ядру одиночного шляху підходять центральні відростки псевдоуніполярние клітин нижнього вузла блукаючого нерва. Вузол розташований по виході з яремного отвору. Периферичні відростки псевдоуніполярние клітин цього вузла проходять в складі верхнього гортанного нерва (гілка блукаючого нерва) до смакових нирках (цибулинам), рідко розташованих у слизовій оболонці надгортанника і внутрішньої поверхні черпаловідних хрящів.

ШКІРНИЙ ПОКРИВ

Тактильна, температурна і больова чутливість.

Епідерміс – поверхневий шар епітелію (шари: роговий, блискучий, зернистий, шиповатий, базальний).

Дерма – сполучна тканина (шари: сосочковий і сітчастий).

Придатки шкіри: волося, нігті, сальні залози, потові залози, молочна залоза.

Молочна залоза: границі, будова, кровопостачання, інервація.

Інервація шкіри: черепномозкові і спинномозкові нерви.

Передній і латеральний спіноталамічні шляхи:

І-й нейрон – спинномозковий ганглій.

ІІ-й нейрон – у задніх рогах спинного мозку, перехрест у спинному мозку.

ІІІ-й нейрон – дорзолатеральне ядро таламуса.

Крковий центр – кора постцентральної звивини.