Медицина

РОЗДІЛ XIII

РОЗДІЛ XIII
Спеціальна обробка уражених і хворих

   Із метою уникнення зараження особового складу, збереження боєздатності підрозділів і створення необхідних умов для виконання поставлених перед ними завдань у зоні радіоактивного забруднення, хімічного і бактеріологічного зараження організовують і здійснюють спеціальну обробку, яка включає: санітарну обробку особового складу, дегазацію, дезактивацію і дезінфекцію озброєння, матеріальних засобів, бойової й автотракторної техніки, обмундирування, взуття, спорядження, індивідуальних засобів захисту, ділянок місцевості й споруд. Спеціальна обробка є одним з основних заходів щодо проведення ліквідації наслідків застосування противником зброї масового ураження. Вона може бути повною і частковою. Це залежить від бойової ситуації, наявності часу і засобів для її проведення.
   Заходи щодо видалення з організму людини радіоактивних речовин (РР), знешкодження або виведення отруйних речовин (ОР) і бактеріальних засобів (БЗ) називають санітарною обробкою.
   Знешкодження шляхом нейтралізації або видалення отруйних речовин з об’єктів називають дегазацією.
   Механічне очищення заражених поверхонь від радіоактивних речовин до величини, яка не викликає в людини променевого ураження, називають дезактивацією.
   Знищення хвороботворних мікроорганізмів і руйнування токсинів на заражених об’єктах називають дезінфекцією.
   До часткової спеціальної обробки входять:
   — часткова санітарна обробка особового складу;
   — часткова дезактивація, дегазація і дезінфекція зброї або техніки.
   До повної спеціальної обробки належать:
   — повна санітарна обробка особового складу;
   — повна дезактивація, дегазація і дезінфекція зброї, техніки, взуття і засобів захисту, води і продуктів харчування.

Часткова спеціальна обробка

   Часткова спеціальна обробка виконується за наказом командирів підрозділів, здійснюється особовим складом без припинення виконання бойових завдань і проводиться при зараженні РР, ОР, Б3 із використанням табельних і підручних засобів безпосередньо в підрозділі, а також у МПП.
   Радіоактивні речовини заражають об’єкти навколишнього середовища, в основному, тільки з поверхні й лише частково проникають у глибину пористих матеріалів. При зараженні РР одягу та шкірних покривів ураження організму людини триває до моменту встановлення безпечного рівня радіації, внаслідок природнього його спаду або проведення санітарної обробки.

Часткова санітарна обробка при зараженні РР і порядок її проведення

   Часткова санітарна обробка (ЧСО) проводиться, при можливості, протягом першої години після зараження безпосередньо в зоні зараження і повторюється після виходу з неї. Вона полягає у видаленні РР із відкритих ділянок тіла, в дезактивації одягу та індивідуальних засобів захисту і виконується після дезактивації зброї і техніки. Для проведення ЧСО використовують підручні засоби. Радіометричний контроль до і після її проведення не здійснюють.
   При проведенні ЧСО в зараженому районі необхідно протерти відкриті ділянки тіла, не знімаючи протигаза (респіратора) і засобів захисту шкіри, обмести або витріпати обмундирування, спорядження і взуття, якщо не були одягнені засоби захисту шкіри.
   Часткова санітарна обробка особового складу в осередках зараження здійснюється у порядку само- і взаємодопомоги під керівництвом командирів підрозділів, а також медичним персоналом (санітар, санітарний інструктор). Після обробки поранених, уражених та хворих і надання першої медичної допомоги їх виводять (виносять) із заражених ділянок місцевості й звідти евакуюють. Насамперед евакуюють тих, що піддались зараженню ОР. Їх вивозять санітарним транспортом і транспортом загального призначення. Для евакуації з осередків зараження можна використати санітарну та військово-транспортну авіацію.
   Після виходу із зони радіоактивного зараження для продовження ЧСО необхідно:
   — зняти, витріпати (обмести) або протерти віником, змоченим водою, індивідуальні засоби захисту шкіри;
   — не знімаючи протигаза, витріпати (обмести) одяг; обробка одягу і взуття не проводиться, якщо вони не були заражені РР внаслідок своєчасного застосування особовим складом засобів захисту шкіри;
   — обмести або протерти спорядження і взуття;
   — обмити водою, краще з милом, відкриті ділянки рук і шиї, а потім — лицеву частину протигаза;
   — зняти протигаз і ретельно вимити чистою водою обличчя, руки, шию, прополоскати рот та горло.
   При недостатній кількості води обробка відкритих шкірних покривів і лицевої частини протигаза полягає в обтиранні їх вологим рушником, тампонами або носовими хустинками, причому це проводять в одному напрямку. Взимку одяг, спорядження і взуття можна очистити, протираючи незараженим снігом.
   При проведенні ЧСО особового складу, зараженого одночасно РР і ОР, спочатку знешкоджують ОР, а потім проводять інші заходи.

Часткова санітарна обробка при зараженні ОР у вигляді краплинно-рідинних аерозолей

   Залежно від ситуації, часткова спеціальна обробка може включати дегазацію:
   — відкритих ділянок шкіри (обличчя, шиї, кистей);
   — прилеглих до шкіри ділянок обмундирування (рукави, комірець);
   — особистої (стрілецької) зброї;
   — лицевої частини протигаза;
   — всього комплекту обмундирування (без зняття його з людини);
   — окремих частин зовнішньої поверхні зброї і техніки, яких особовий склад постійно торкається при виконанні бойових завдань.
   При раптовому застосуванні ФОР та іприту дегазацію відкритих ділянок шкіри проводять негайно. Якщо під час використання хімічної зброї на особовому складі були індивідуальні засоби захисту, дегазацію необхідно здійснювати відразу ж після їх зняття.
   Особисту зброю, обмундирування, протигази, спорядження, окремі ділянки зовнішньої поверхні зброї, техніку дегазують за наказом командира підрозділу.
   Екіпажі, які перебувають у герметизованих об’єктах (танках, БМП, БТР, сховищах тощо), не потребують спеціальної обробки; проводиться лише часткова дегазація цих об’єктів для забезпечення можливості виходу (входу) особового складу.

Засоби часткової спеціальної обробки при зараженні ОР

   Для проведення часткової спеціальної обробки особового складу військ використовуються такі технічні засоби:
   — індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8);
   — індивідуальний дегазаційний пакет селікагелевий (ІДПС).
   Крім того, для цієї мети можна застосувати:
   — індивідуальний комплект для спеціальної обробки автотракторної техніки (ІДК-1);
   — автомобільний комплект спеціальної обробки військової техніки (ДК-4, ДК-5); комплект танкового дегазаційного пристрою (ТДП);
   — комплект санітарної обробки особового складу (КСО);
   — підручні нетабельні засоби (вода, миючі засоби, гас, дизельне пальне, бензин, спирт).
   При відсутності табельних технічних засобів дегазації часткову спеціальну обробку можна проводити за допомогою допоміжних засобів методом змиву ОР із заражених поверхонь.
   При зараженні ОР типу “Ві-ікс” та іпритом можуть використовуватися:
   — для обробки шкірних покривів — мильна вода, водний розчин пральних порошків та інші миючі засоби;
   — для обробки стрілецької зброї, техніки — дихлоретан, спирт, бензин, гас, дизельне пальне.
   При зараженні зарином (зоманом) використовують такі допоміжні засоби:
   — для обробки відкритих ділянок шкіри і прилеглих до неї ділянок обмундирування — теплу воду з милом, водний розчин прального порошку, 5-10 % аміачну воду, 2-3 % розчин пероксиду водню, 3-5 % розчин їдкого натрію;
   — для обробки зброї, техніки – дизельне паливо, бензин, гас, спирт.

Призначення і правила користування індивідуальним протихімічним пакетом (ІПП-8)

   Індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8) — табельний індивідуальний засіб медичного протихімічного захисту, що постійно знаходиться в сумці протигаза кожного військовослужбовця. Він призначений для часткової санітарної обробки, тобто для дегазації відкритих ділянок шкірних покривів тіла людини (обличчя, шия, кисті) і прилягаючих до них частин обмундирування (комірець, краї рукавів одягу), уражених краплинно-рідинними ОР та їх аерозолями, а також зовнішньої поверхні лицевої частини одягнутого протигаза та плям ОР, які помітні на обмундируванні.
   ІПП-8 складається з посудини місткістю 200 мл із ковпачком, наповненої універсальним дегазатором, та 4-х ватно-марлевих тампонів. Він забезпечує обробку 1500-2000 см2 поверхні тіла. ІПП-8 зберігається в герметичному поліетиленовому пакеті з інструкцією щодо застосування.
   При потраплянні ОР на шкіру обличчя та інші відкриті ділянки тіла необхідно заплющити очі, затримати дихання, змочивши тампон дегазуючим розчином, швидко обробити ним шкіру, видалити надлишок дегазатора з повік, потім одягнути протигаз. Тампоном із дегазатором протерти маску протигаза, комірець, манжети рукавів. Ця обробка обов’язкова і при наданні взаємодопомоги пораненим і ураженим, які перебувають у зоні хімічного ураження без протигазів чи з пошкодженною лицевою частиною їх.
   При ураженні людини зарином чи зоманом, крім використання ІПП-8, часткова санітарна обробка доповнюється обробкою обмундирування порошком дегазуючого пакета селікагелевого.

Призначення, вміст, правила користування дегазуючим пакетом селікагелевим (ДПС)

   ДПС, який входить до складу комплекту ІДП-С, призначений для дегазації обмундирування, зараженого парами ОР типу “Ві-ікс”.
   Він складається з тканинного мішечка з дегазуючим порошком (85 % подрібненого селікагеля і 15% фенату натрію), вміщеного в поліетиленовий пакет для захисту від вологи. При обробці обмундирування потрібно зняти з пакета зовнішню поліетиленову упаковку, легким постукуванням мішечка по обмундируванню і головному убору припудрити їх без пропусків, одночасно втираючи порошок у тканину. Особливу увагу потрібно звернути на обробку важкодоступних місць (під речовим мішком, ременем, сумкою протигаза). Обробку спини проводять у порядку взаємодопомоги. У випадку дегазації вологого обмундирування його спочатку припудрюють, а потім втирають порошок у тканину.
   Для обробки одного комплекту обмундирування використовують один пакет, при цьому концентрація парів (Ві-ікс, зарину, зоману) настільки зменшується, що дозволяє зняти протигаз за межами зараженої зони на відкритому повітрі.

Порядок проведення часткової спеціальної обробки при зараженні ОР

   При застосуванні противником хімічної зброї збереження боєздатності підрозділу залежить від умілих дій кожного військовослужбовця.
   При виявленні факту використання противником ОР військовослужбовець зобов’язаний відразу:
   — подати сигнал повідомлення “гази, плащі”;
   — одягнути протигаз і захисний плащ у вигляді накидки (присівши, накритися плащем);
   — за допомогою ІПП-8 (під плащем) продегазувати руки, обличчя, шию. Відтягнувши шолом-маску за клапанну коробку, але не знімаючи протигаза, під час видиху швидко протерти шкіру обличчя і внутрішню поверхню лицевої частини протигаза тампоном, змоченим рецептурою пакета. Після цього іншим тампоном, змоченим рецептурою, обробити ділянки обмундирування, що прилягають до шкіри (манжети рукавів, комірець) і лицеву ділянку протигаза ззовні. Одягнути захисні рукавиці, панчохи, плащ (комбінезон) і продовжити виконання бойового завдання. При виникненні ознак ураження ФОР необхідно негайно ввести антидот будаксим із індивідуальної аптечки в порядку само- і взаємодопомоги.
   Обмундирування, заражене крапельно-рідкими ОР, потрібно зняти й одягнути незаражене.
   Поранені та хворі, які піддались вторинному зараженню ОР у місцях збору чи на шляхах евакуації, а також особи, які їх супроводжують після подолання зараженої ділянки, проходять часткову санітарну обробку.

Майданчик спеціальної обробки (МСО) медичного пункту полку

   Майданчик спеціальної обробки МПП призначений для часткової санітарної обробки поранених і хворих, а також часткової дезактивації, дегазації, дезінфекції обмундирування, взуття, спорядження, санітарного транспорту, нош медичного пункту полку.
   Його обладнують силами і засобами сортувально-евакуаційного відділення на деякій відстаніі (15-20 м) від приймально-сортувальних та евакуаційних підрозділів із підвітряного боку, бажано поблизу водойми.
   На місцевості МСО огорожують і ділять на дві половини — брудну та чисту (рис. 13.1).


Рис. 13.1. Майданчик спеціальної обробки МПП.

   Крім того, збоку від нього відводять місце для дезактивації (дегазації, дезінфекції) транспорту і нош.
   На майданчику працює санітарний інструктор — дезінфектор чи санітар. При необхідності МСО посилюють змінним складом із числа легкопоранених і хворих. Часткову санітарну обробку проводять при активній допомозі поранених і хворих.
   На брудній половині майданчика встановлюють: ящик (піраміду) для зброї, стіл із дегазуючими розчинами, ящик для захисного одягу, вішалку зі щітками та віниками, підставки для нош, ящики (мішки) для зберігання зараженого обмундирування, умивальники; на чистій половині встановлюються: ящики (мішки) з чистою білизною, стіл з антидотами і медикаментами, бачки з чистою водою.
   Для його оснащення виділяють також індивідуальні протихімічні пакети, очні ванночки, дезінфікуючі засоби, які містяться в комплекті. На майданчику повинні бути обмінний фонд натільної білизни й обмундирування, антидоти, серцево-судинні засоби тощо.

Організація роботи на МСО

   На майданчик часткової спеціальної обробки направляють із сортувального посту всіх поранених і хворих, які мають зараження РР вище допустимого рівня (50 мР/год), що може призвести до променевого ураження, а також евакуйованих із хімічного осередку стійких ОР і осередку ураження бактеріологічною зброєю. Потік направлених осіб ділять на лежачих і ходячих. Ходячі поранені й хворі проводять часткову дезактивацію або дегазацію особистої зброї, а потім часткову санітарну обробку в порядку само- і взаємодопомоги — під керівництвом санітара або санінструктора.
   У лежачих поранених і хворих забирають особисту зброю, їх обробляють санітари на тих самих ношах, на яких вони прибули, а потім перекладають на чисті ноші.
   Дезактивацію зброї особового складу проводять дво- чи триразовим протиранням тампонами із ганчірок, змоченими дезактивуючими розчинами (водою). Необхідно протерти зверху вниз усю поверхню зброї, потім витерти її сухими тампонами.
   Дегазація особистої зброї може здійснюватись за допомогою індивідуального дегазуючого пакета селікагелевого.
   Часткова санітарна обробка уражених ОР, медична допомога яким і подальша їх евакуація проводяться без зняття протигаза, складається з обробки відкритих ділянок тіла, обмундирування, лицевої частини протигаза за допомогою ІПП-8 з направленням їх на сортувальну площадку окремим потоком, частина цих поранених і уражених може потрапити в евакуаційну безпосередньо з майданчика спеціальної обробки.
   Часткова санітарна обробка уражених, які мають високий ступінь зараження РР, складається з механічної чистки засобів захисту, обмундирування, спорядження і взуття, застосовуючи витріпування, обмітання віником, чистку щітками, обмивання водою відкритих ділянок тіла (обличчя, рук, шиї), полоскання порожнини рота.
   Часткова санітарна обробка уражених ОР, які не можуть користуватися протигазами (тяжкопоранені), складається з обробки відкритих ділянок тіла ІПП-8, зняття зараженого обмундирування і взуття, додаткової обробки відкритих частин тіла; потім уражених одягають у чисту білизну й обмундирування та окремим потоком направляють на сортувальну площадку або відразу в приймально-сортувальну.
   При неможливості проведення заміни обмундирування, білизни, взуття, заражених парами зарину (зоману), їх припудрюють вмістом дегазуючого пакета селікагелевого.
   Хворим, які мають зовнішнє зараження бактеріальними засобами, знешкодження відкритих ділянок тіла та обмундирування здійснюють дезінфікуючими засобами; протигази не знімаються до проведення повної санітарної обробки в омедб.
   Персонал майданчика спеціальної обробки працює в захисних засобах (протигазах або респіраторах, гумових фартухах, рукавицях, чоботах, захисних панчохах).

Повна спеціальна обробка

   До повної спеціальної обробки військ належать: повна санітарна обробка особового складу, повна дезактивація, дегазація і дезінфекція озброєння, техніки, транспортних засобів.
   Повну санітарну обробку можна проводити:
   — після втрати частинами (підрозділами) боєздатності в результаті ядерних ударів супротивника;
   — у випадку, коли проведення часткової санітарної обробки виявилось недостатнім і залишкове радіоактивне зараження особового складу перевищує допустимі норми;
   — при зараженні ОР обширних ділянок відкритої шкіри, обмундирування і спорядження військовослужбовців.
   Здійснюється вона, як правило, після виконання військовими підрозділами поставленого перед ними бойового завдання за наказом старшого начальника. Може проводитись як безпосередньо в районах дій або розміщення військ, так і в пунктах спеціальної обробки, а також в омедб і госпіталях із використанням табельних і підручних засобів. Повна санітарна обробка має за мету видалити зі шкірних покривів радіоактивні речовини, бактерійні засоби, а також продукти взаємодії отруйних речовин із дегазуючими засобами і надлишок дегазуючих засобів.

Організація повної санітарної обробки

   До повної санітарної обробки особового складу уражених і хворих відносять:
   — миття всього тіла водою з милом;
   — обов’язкову зміну білизни, а при необхідності — й обмундирування, якщо воно одночасно не підлягає обробці.
   Повну санітарну обробку при ураженні РР обов’язково проводять лише в тому випадку, якщо після часткової санітарної обробки зараження шкірних покривів і обмундирування особового складу становить 15 мР/год і більше.
   Вона полягає в ретельному митті всього тіла теплою водою з милом і губкою та промиванні порожнин рота, носа й очей водою. Повну санітарну обробку, при можливості, необхідно проводити не пізніше ніж через 10 годин із моменту ураження.
   Після миття особовий склад підлягає радіометричному контролю. Особовий склад, в якого після миття рівень зараження вищий 15 мР/год, підлягає повторному миттю. Якщо і воно не призводить до зменшення рівня зараження нижче 15 мР/год, то за особовим складом встановлюють спостереження.
   Обмундирування підлягає заміні, якщо після його витрушування і вибивання рівень радіоактивного зараження складає 15 мР/год і більше.
   При ураженні краплинно-рідинними ОР та їх аерозолями й у випадку своєчасного проведення часткової санітарної обробки необхідності в здійсненні повної санітарної обробки немає, але її можна проводити з гігієнічною метою для змивання продуктів дегазації та надлишку дегазатора, однак не пізніше ніж через 10 годин із моменту ураження. Заражене обмундирування необхідно замінити якнайшвидше на чисте.

Засоби проведення повної санітарної обробки

   Одним із табельних засобів повної санітарної обробки є комплект санітарної обробки особового складу (КСО).
   Він застосовується для повної санітарної обробки особового складу в теплу пору року і часткової санітарної обробки в холодну пору року. Комплект працює від автомобілів ГАЗ-51, ГАЗ-53, ГАЗ-63, ГАЗ-66, ЗІЛ-164, ЗІЛ-130, ЗІЛ-157, ЗІЛ-131 тощо.
   Комплект “Санітарна обробка” призначений для проведення повної санітарної обробки 500 поранених і хворих, заражених ОР, РР, БЗ. Вага комплекту — 55 кг. Ним оснащені омедб та шпиталі.
   Комбіновану дезінфекційно-душову установку на автомобілях ДДА-1, ДДА-2, ДДА-66 використовують для миття людей та дезінфекції засобів захисту обмундирування, спорядження і взуття в польових умовах.
   Призначення ДДП-2 (дезінфекційної душової установки на причепі) таке ж, як і ДДА. Для монтування спеціального обладнання установки використовують одноосьовий автомобільний причеп.

Відділення санітарної обробки (ВСО) окремого медичного батальйону

   ВСО омедб призначений для проведення повної санітарної обробки поранених та хворих, які поступили з ураженням шкірних покривів, обмундирування, спорядження, пов’язок РР, ОР, БЗ. Крім того, у ВСО проводять дезактивацію, дегазацію та дезінфекцію обмундирування і спорядження, знятого з уражених, а також нош і транспорту, який доставив їх з осередку зараження (рис. 13.2).


Рис. 13.2. Відділення санітарної обробки.

   Поранені, які направлені в омедб і мають зараження стійкими ОР, а також ступінь зараження РР вище допустимого (15 мР/год), потребують повної санітарної обробки, оскільки є небезпечними для оточуючих.
   В уражених, які прибули з осередку хімічного зараження стійкими отруйними речовинами, протигаз знімається лише після зняття одягу і білизни. Тому із сортувального поста (СП) всіх потерпілих, на яких були засоби захисту (загальновійськові захисні комплекти та протигази), направляють у ВСО для повної санітарної обробки.
   Ураженим, які потребують невідкладної медичної допомоги, санітарну обробку проводять в обмеженому обсязі, що включає зміну білизни та обмундирування, обробку відкритих ділянок тіла і спорядження. Верхні шари пов’язок знімають, а потерпілих негайно направляють у відповідні функціональні підрозділи. Повна санітарна обробка їх буде проводитися після надання кваліфікованої медичної допомоги.
   Тяжкопоранених, яким на МПП замінили білизну та обмундирування і зняли протигази, направляють із СП відразу в сортувально-евакуаційне відділення. Повну обробку цієї групи уражених здійснюють після надання кваліфікованої медичної допомоги.
   Автотранспорт, що прибуває у ВСО, розвантажують санітари-носії у відведеному для цього місці. У процесі розвантажування фельдшер (санінструктор) визначає повноту і черговість обробки.
   На майданчик дезактивації (дегазації) направляють легкоуражених, які здатні самостійно виконати часткову санітарну обробку. Всі уражені перед входом у роздягальню знімають засоби захисту шкіри, спорядження і верхнє обмундирування (при сприятливих погодних умовах).
   У роздягальні уражені самостійно чи за допомогою санітара роздягаються, віддають документи та цінні речі й готуються до миття. Пов’язки їм накривають водонепроникною плівкою.
   Заражене обмундирування, спорядження, нижню білизну та засоби захисту складають у прогумовані мішки, маркують і направляють для проведення спеціальної обробки. Потерпілому дають або прикріплюють дублікат маркувального номера.
   Обмундирування, заражене РР, дезактивують на майданчику дезактивації, заражене БЗ — дезінфікують у ДДА. Знезаражене обмундирування доставляють в одягальню.
   Заражені ОР одяг, спорядження і взуття складають у прогумовані мішки і направляють на дегазаційні пункти, які створюються силами і засобами хімічної служби. В одягальні після закінчення санітарної обробки уражені забезпечуються обмундируванням із обмінного фонду і протигазами з майданчика дегазації ВСО.
   Документи складають у спеціальні поліетиленові мішки. У разі необхідності вони підлягають спеціальній обробці.
   Уражених із роздягальні направляють в обмивальню, носилкових при цьому перекладають на сіткові ноші.
   Біля входу в обмивальню потерпілі одержують мило, мочалку (при зараженні БЗ миють руки і шию 2 % розчином монохлораміну; при заражнні стійкими ОР знімають протигаз і входять в обмивальню).
   У випадку зараження високотоксичними ОР протигази знімають лише в обмивальній, де під кожною душовою сіткою одночасно миються два легкоуражених, допомагаючи один одному. Лежачих миють санітари за допомогою душ-шлангів. При цьому гарячою водою з милом миють усе тіло, особливо старанно миють кисті рук, шию, обличчя, волосисті ділянки.
   Особам, яким проведена повна санітарна обробка, здійснюють повторний радіометричний контроль. Якщо треба, санітарну обробку повторюють. Лежачих уражених перекладають на сухі ноші й переносять в одягальню.
   В одягальні уражених одягають у чисте обмундирування і направляють у відповідний функціональний підрозділ омедб. При необхідності в одягальні надають медичну допомогу (введення антидотів, серцевих засобів, стимуляторів, проведення кисневої терапії тощо).
   Із метою безпеки особовий склад ВСО при поступленні різних категорій уражених повинен працювати:
   а) при зараженні ОР — у фільтрувальному протигазі та захисних комплектах;
   б) при зараженні РВ — у респіраторі, фартусі, гумових чоботах, рукавицях, нарукавниках або у загальновійськовому захисному комплекті;
   в) при зараженні БЗ — у протичумних костюмах.
   Після закінчення роботи весь персонал миється під душем.
   При проведенні спеціальної обробки необхідно суворо дотримуватися правил протихімічного захисту, гігієнічних норм і правил, які вимагають також і заборони пиття, прийому їжі та куріння у ВСО. Терміни перебування і роботи в захисному одязі ізолюючого типу не повинні перевищувати гранично допустимі, особливо в літній період, з метою запобігання перегріванню організму.
   Враховуючи значення спеціальної обробки для врятування поранених і хворих, весь особовий склад медичної служби, особливо середньої ланки, повинен добре знати порядок організації та послідовність проведення роботи на ВСО і дотримуватись установлених правил безпеки.
Oddsei - What are the odds of anything.