Медицина

Розділ XI

Розділ XI
Індивідуальні і групові засоби медичного захисту особового складу військ

   Захист підрозділів частин і закладів медичної служби від зброї масового ураження проводять із метою забезпечення безпеки поранених, хворих і уражених, збереження особового складу медичної служби, медико-санітарного майна і транспорту, забезпечення постійної роботи функціональних підрозділів етапів медичної евакуації.
   Одним із найважливіших розділів захисту від зброї масового ураження є медичний захист, до якого належать заходи для профілактики уражень, лікування і відновлення боєздатності особового складу.
   До засобів медичного захисту належать:
   — індивідуальні засоби, які видають кожному військовослужбовцю: перев’язувальний пакет індивідуальний (ППІ), індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8), аптечка індивідуальна (АІ), пантоцид - таблетки для знезаражування води;
   Склад аптечки:
   1. Будаксим — 1-2 шприц-тюбики з червоним ковпачком по 1 мл препарату в кожному.
   2. Резервне місце
   3. Промедол — 1-2 шприц-тюбики з білим (безбарвним) ковпачком по 2 % (1мл) препарату. Застосовують при сильному болю, викликаному переломами, великими ранами, стисканням тканин і опіками, при дії алгогенних отруйних речовин.
   4. Цистамін — в таблетках по 0,2 г, міститься у 2 восьмигранних пеналах рожевого кольору (по 6 табл. в кожному).
   5. Доксицикліну гідрохлорид — у 2 чотиригранних пеналах без забарвлення (у кожному пеналі 2 капсули по 0,1 г препарату). Це антибіотик широкого спектра дії. Застосовують вміст одного пеналу при небезпеці ураження бактеріальними засобами, збудниками інфекційних захворювань, а також при пораненнях і опіках. Вживається за 30 хвилин до входу в бактеріальний осередок. Повторний прийом (вміст другого пеналу) — через 12 годин.
   6. Препарат “П-6” — у пеналі жовтого кольору, 6 табл. Це профілактичний антидот ФОР.
   Вживається по 2 таблетки за 30 хвилин до входу в хімічний осередок. Повторний прийом — через 12 годин.
   7. Диметкарб — у пеналі із синім циліндричним корпусом по 0,42 г, 6 табл.
   7 Надалі військові польові пересувні шпиталі будуть називатися “шпиталі”.
   8 До них належать міоглобін, біологічно активні токсини, гістаміноподібні речовини тощо. Наприклад, травмована тканина м’язів кінцівки може втрачати близько 75 % міоглобіну, 70 % креатиніну, 75 % фосфору, 60 % калію.
   9При відривах кінцівок джгут необхідно накладати всім потерпілим незалежно від наявності кровотечі.
   10Препарат “П-6” приймається по 2 таблетки за командою командира або медпрацівника за 30 хвилин до початку роботи в осередку ФОР, при загрозі хімічного нападу противника чи наближенні зараженої хмари. Тривалість його дії — 1-3 години. Засіб можна приймати повторно, але не раніше ніж через 6 годин після першого прийому.
   11 Протидимна суміш складається з ефіру і хлороформу (по 40 мл), спирту-ректифікату (20 мл) і нашатирного спирту (10 крапель). Випускається в ампулах по 1 мл.
   12 Фіцилін — лікувальна протибольова суміш із летких інгредієнтів. Крім знеболювання слизової оболонки кон’юктиви, носоглотки і трахеї, нормалізує діяльність центральної нервової, серцево-судинної і дихальної систем.
   — групові засоби: антидоти, численні засоби для лікування уражень РР, ОР, БЗ у комплектах В-3 (спеціальна допомога), УТ (укладка токсикологічна) (російська абревіатура ОВ) тощо, протигази із шоломом для поранених у голову (ШП), засоби ліквідації і лікування психічних розладів, засоби для проведення спеціальної обробки та індикації ОР, дозиметричні прилади. Їх використовує особовий склад медичної служби при наданні допомоги пораненим і ураженим.

   Індивідуальні засоби медичного захисту та комплекти медичного майна, які застосовують у ролі групових засобів медичного захисту, описані у відповідному розділі.

Шолом для поранених у голову (ШП)

   Шолом для поранених у голову (ШП, російська абревіатура ШР) призначений для захисту органів дихання, очей і обличчя від дії отруйних, радіоактивних речовин і бактеріальних засобів (рис.11.1).


Рис. 11.1 Шолом для поранених уголову (ШП).


Шолом для поранених в голову.

   Спеціальну лицеву частину (шолом для поранених в голову) використовують для захисту поранених безпосередньо на місці ураження та на шляхах евакуації тоді, коли застосування звичайних масок протигаза неможливе внаслідок накладеної пов’язки.
   Шолом для поранених у голову — це гумовий мішок у вигляді капюшона. У нього вмонтовані окуляри, дихальні клапани, обтічники та з’єднувальна трубка. На бокових поверхнях шолома є три пари тасьми, після зав’язування яких зменшується величина шкідливого простору. Лінія герметизації шолома розміщена на рівні шиї. У ШР для цього служить обтуратор, який має комірець із металевим гачком і петлею по краях.
   Одягання шолома на поранених у голову складається з двох етапів: перший і дуже важливий — одягання і створення первинної герметизації; другий — правильне розміщення шолома на голові та остаточне його закріплення. Одягання шолому на поранених в голову
   ШП необхідно одягнути таким чином, щоб первинна герметизація виникла протягом 10-30 секунд. Це залежить від типу пов’язки на голові та від умов ситуації. Загальна тривалість одягання ШП разом із завершальним фіксуванням його на голові не повинна перевищувати 40-90 секунд.
   При користуванні шоломом у бойових умовах його з’єднують гофрованою трубкою з коробкою загальновійськового протигаза, який є в ураженого. Перед одяганням шолома на голову перевіряють, чи немає під пов’язкою виступаючих назовні гострих країв шин, при наявності закривають їх ватою чи бинтом, чим попереджують пошкодження шолома. Потім розстібають в ураженого комір шинелі, розстібають і підгортають всередину комірець верхнього одягу та край білизни. Шолом беруть за внутрішню поверхню обтуратора обома руками, великі й вказівні пальці розміщують під гачками і петлею, збирають у складки край шолома, розтягують вхідний отвір, швидко одягають шолом на голову пораненого. Щоб запобігти додатковому травмуванню при одяганні шолома на пораненого у голову, його одягають під підборіддя і потім натягують на голову (рис. 11.2). При щелепно-лицьових пораненнях шолом натягують ззаду через потилицю.


Рис.11.2.Одягання ШП на пораненогов голову.

   Відразу після одягання шолома створюють герметизацію, застібнувши гачок-застібку на комірці обтуратора, попередньо викладеного на основі клиноподібного клапана і розпрямленого на дві симетричні складки. Потім підтягують передню частину шолома до обличчя і встановлюють окулярні скельця перед очима. Розпрямляють шолом, розгла-джуючи його рухом долонь спереду назад так, щоб він щільніше облягав поверхню голови, після чого стягують задні краї головної частини шолома і зав’язують спочатку середні стрічки, потім верхні й нижні. Ще раз перевіряють правильність розміщення комірця обтуратора на шиї пораненого й у випадку наявності під ним дрібних складок обережно розпрямляють їх. Краї обтуратора, які звисають, закладають за комір білизни верхнього одягу чи обмундирування і, якщо є можливість, комір застібають.
   Поранений у голову, на якого одягнутий ШП, потребує систематичного нагляду. Необхідно стежити за кольором шкіри обличчя і станом зіниць, контролювати частоту пульсу і дихання. При появі блювання і забрудненні дихальних клапанів блювотними масами шолом замінюють. У випадку незначної їх кількості проводять заходи для запобігання забрудненню клапанів — зміщують шолом в інший бік або змінюють положення пораненого.
   У незараженій зоні шолом знімають у зворотному порядку: від’єднують гофровану трубку від коробки протигаза, розв’язують тканинні стрічки, розстібають гачок-застібку на комірці обтуратора і, розправивши краї клиноподібного клапана, підводять долоні під обтуратор, розтягують його й обережно знімають шолом із голови.
   Для повторного використання його промивають водою з милом, витирають тампонами, змоченими 2 % розчином хлораміну або етиловим спиртом, і висушують. При зараженні крапельно-рідинними отруйними речовинами шолом підлягає дегазації кип’ятінням у 2 % розчині кальцинованої соди протягом 2 годин. Після цього експлуатаційні якості шоломів знижуються особливо в місцях потрапляння крапель ОР. Тому після дегазації і провітрювання їх перевіряють на міцність, розтягуючи і передивляючись на світло, а в необхідних випадках проводять потрібний ремонт. Зберігати шолом для поранених треба в чистому сухому місці.
   Крім цього, для захисту особового складу від зброї масового ураження медична служба проводить відповідні заходи, до яких належать:
   — активне виявлення військовослужбовців із першими ознаками ураження ОР і БЗ;
   — медичне спостереження за військовослужбовцями, які могли бути ураженні РР;
   — ізоляційно-обмежувальні заходи в осередку бактеріального зараження;
   — контроль за якісним і повним виконанням спеціальної обробки особового складу;
   — посилення контролю за харчуванням, водопостачанням, розміщенням і умовами праці особового складу;
   — надання медичної допомоги і лікування уражених на етапах медичної евакуації.
Oddsei - What are the odds of anything.