Медицина

ТУБЕРКУЛЬОЗ ЖІНОЧИХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ

ТУБЕРКУЛЬОЗ ЖІНОЧИХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ.

   Вперше про туберкульоз жіночих статевих органів повідомив італійський анатом Морганьї (1682-1771). Ним був описаний випадок туберкульозного враження маткових труб та яєчників в 14-річної дитини, яка померла від перитоніту. Туберкульоз статевих органів у жінок – це загальний інфекційний процес.
   Зараження туберкульозом статевих органів у жінок відбувається гематогенним шляхом, лімфогенним і при попаданні мікобактерій туберкульозу в статеві органи жінок разом із спермою чоловіка(мал. 10.4).
 
Рис. 10.4. Палички мікобактерії туберкульозу.

   Попадаючи у тканини жіночих статевих органів мікобактерії можуть довго не викликати специфічного запалення. Але часто у зв’язку з фізіологічними змінами в організмі (статеве життя, роди, клімакс, аборти, початок менструації) мікобактерії проявляють свою патогенну дію і як результат розвивається туберкульоз статевих органів.
   Частота захворюваності жінок туберкульозом жіночих статевих органів залежить від багатьох факторів і в середньому складає 10-18% від загальної захворюваності запальними процесами. По частоті враження найменше вражається туберкульозним процесом піхва і зовнішні статеві органи, і становить 0.5-1% випадків. Ураження шийки матки становить 2-4% випадків. Найбільш часто у 60-70% випадків процес локалізується в маткових трубах. Характерним є двостороннє ураження. Яйники втягуються в процес, як правило, тільки якщо має місце ураження труб.
   Діагностика туберкульозу жіночих статевих органів викликає деякі труднощі, так як зміни, що викликаються туберкульозним процесом майже не відрізняються від таких самих, які викликані неспецифічними процесами.
   Дуже важливе значення має вміння правильно зібрати клінічний діагноз, де ми можемо вияснити дані про контакт з туберкульозним хворим, перенесені захворювання.
   Враховуючи, що туберкульоз статевих органів це місцеве проявлення загальної туберкульозної інфекції, то скарги хворих жінок можуть носити різноманітний характер.
   Клінічний перебіг генітального туберкульозу у жінок має велику різноманітність.
   Скарги жінок, хворих на генітальний туберкульоз, загалом такі ж, як і при туберкульозі інших локалізацій: слабкість, швидка втомлюваність, знесилення, поганий апетит і сон, зниження ваги, субфібрильна температура, нічне потіння, болючість в нижній частині живота і в попереку, порушення менструального циклу, непліддя.
   Туберкульозний сальпінгіт. Ексудативна форма характеризується підгострим протіканням процесу. Для неї є характерними біль внизу живота пульсуючого характеру, світлі білі із статевих органів. Наявність таких виділень говорить про те, що періодично відбувається звільнення, специфічного гідросальпінксу.
   При вагінальному обстеженні ми визначаємо у ділянці додатків матки мішкоподібні утворення різної величини і консистенції, дещо обмежені в рухомості. При лабораторному обстеженні характерним є збільшення ШОЕ, помірний лейкоцитоз. Казеозна форма зустрічається у дуже рідких випадках і характеризується важким протіканням. Частіше вона зустрічається у дитячому віці і після абортів. Проявляється симптомами інтоксикації з високою температурою і ознобами різкими болями внизу живота.
   При лабораторному обстеженні є характерним анемія, лейкоцитоз, лімфопенія, підвищення ШОЕ і гіпопротеінемія. Продуктивна форма протікає скрито із стертою клінічною картиною, яка є характерною для хронічного неспецифічного запального процесу. Процес протікає на фоні нормальної температури і відносно задовільному стані хворої. При обстеженні маткові труби тільки дещо побільшені, неболючі. При ретельному обстеженні визначають бусоподібні утворення.
   Туберкульозний ендометрит частіше всього буває як вторинний наслідком переходу туберкульозного процесу з маткових труб. Туберкульозний процес в матці розвивається в слизовій оболонці. Протікання процесу залежить від локалізації, а тому коли він займає функціональний шар то може мати місце самовиліковування. Але при переході процесу на базальний шар ендометрію протікання туберкульозного ендометриту набуває дещо несприятливий характер з чітко вираженою клінічною картиною. Розпізнають дві форми туберкульозного ендометриту, це вогнищева і дифузна. При дифузній формі в процес втягується весь ендометрій, який перетворюється в грануляційний вал із казеозних мас, що приводить до аменореї і непліддя.

Туберкульоз шийки матки.

   При туберкульозі шийка матка збільшується, гіпертрофується в наслідок набряку і розростання в ній сполучної тканини. Туберкульозні горбики спочатку розміщуються під епітелієм навкруги цервікального каналу. Інколи вони нагадують форму наботових кіст. Потім утворюється виразка з підритими краями, яка легко кровоточить при доторкуванні.
   Лікування.

   При виявленні туберкульозного процесу жіночих статевих органів необхідно відразу ж розпочати інтенсивне протитуберкульозне лікування.
   Короткочасна хіміотерапія: 9-12 місяців складає:
   1 період: ізоніазид 0.6 гр.+ рифампіцин 0.6 грама + піразінамід 1.5 грама + етамбутол 1.2 –1.6 грама, тривалість цього періоду 3-4 місяці.
   2 період триває 9-12 місяців: ізоніазід і рифампіцин у вищезгаданих дозах 3-4.
   Примітка: 1. Препарати бажано приймати в однократній добовій дозі, рифампіцин – обов’язково за 1 годину до їди, ранком.
   2. Замість ізоніазиду допустимо використання фтивазиду, метазиду, але вони створюють більш низькі концентрації в крові і повинні використовуватись в подвійних дозах (1,2-1,5 грама).
   Важливе місце в лікуванні займає гормонотерапія, яка зменшує інтенсивність запальної реакції, збільшує доступ лікарських речовин до вогнища інфікування, використовують кортизон, преднізолон, гідрокортизон. Гідрокортизон призначають по 25 мг на добу, а далі дозу збільшують до 50, 75 і 100 мг в залежності від стану хворої. Лідазу призначають по 64 умовних одиниць разом з антибіотиками. Вводять його в параметрій і пухлину додатків через заднє склепіння.
   Інколи при запущених формах туберкульозу кращі результати можна отримати при комбінації хірургічних методів лікування і антибіотиків. Із фізіотерапевтичних методів призначають частіше всього ультразвук на низ живота.
   Профілактика.
Важливим є при виявленні хворих на туберкульоз жіночих статевих органів в протитуберкульозний диспансер для взяття на облік, спостереження і лікування. Усі хворі у яких вперше виявлений туберкульоз жіночих статевих органів, незалежно від форми і стадії захворювання підлягають стаціонарному лікуванню.
Oddsei - What are the odds of anything.