ТЕНІАРИНХОЗ

Теніаринхоз (taeniarhynchosis) — хронічна хвороба людини, яка викликається паразитуванням в її організмі статевозрілого бичачого (неозброєного) ціп'яка Таепіarhynchus saginatus.

Етіологія. Тіло неозброєного ціп'яка має плоску стьожкоподібну форму і складається з маленької голівки (сколекс), короткої шийки та довгої стробіли. Довжина паразита досягає 4-10 м. Сколекс має квадратно-овальну форму, оснащений 4 міцними присосками, за допомогою яких ціп'як прикріплюється до слизової тонкої кишки хазяїна. Стробіла складена з 1000-2000 майже квадратних члеників (проглотиди). Від шийки постійно відростають нові членики, які через 2,5-3 міс стають зрілими. Останні заповнені замкнутою маткою у вигляді стовбура з 16-35 боковими відгалуженнями. Вони рухомі. Яйця бичачого ціп'яка оточені тонкою оболонкою, усередині знаходиться шестигачкова онкосфера з товстою, радіальне розкресленою оболонкою коричневого кольору. Розміри онкосфери 0,03-0,04х0,02- 0,03 мм.

Цикл розвитку бичачого ціп'яка відбувається з участю двох хазяїв. Кінцевим хазяїном є тільки людина, проміжним — велика рогата худоба; можливо, північні олені. Зрілі членики, які відокремились від стробіли, активно або з фекаліями покидають кишки людини і попадають у довкілля (грунт, траву, воду). При рухах вони розриваються і з них виходять яйця з онкосферами. При проковтуванні зрілих члеників і онкосфер велика рогата худоба заражається фінозом. Онкосфери активно проникають у капіляри слизової тонкої кишки і з кров'ю розносяться по всьому тілу. У скелетних м'язах, язику, серцевому м'язі вони затримуються, і з них розвиваються фіни (цистицерки). Фіна являє собою овальний міхурець розміром від просяного зерна до горошини, який наповнений рідиною і містить повернутий всередину сколекс.

Зараз відомо два штами паразита, які характеризуються різною тривалістю життя і ступенем імунізуючого впливу на організм хазяїна. Експериментальне встановлено, що термін життя цистицерків із Якутії найкоротший (9 міс), а із Азербайджану і Малі — найдовший (більше 15 міс). В Кенії виявлено штам, який зберігає життєздатність у тілі великої рогатої худоби протягом всього життя хазяїна, викликаючи при цьому стійкий імунітет до повторного зараження. Розвиток цистицерків до інвазійної стадії завершується протягом 2-7 міс після зараження. При вживанні людиною м'яса, яке містить життєздатні фіни, сколекс вивертається і прикріплюється з допомогою присосок до слизової оболонки тонкої кишки. Протягом 3 міс з моменту попадання фіни в тонку кишку людини з неї виростає статевозрілий бичачий ціп'як.

Епідеміологія. Теніаринхоз широко розповсюджений в усіх країнах. Найчастіше інвазії спостерігаються в країнах Африки, особливо в Ефіопії, де зараженість досягає 100 %. У країнах Азії найбільш неблагополучною по теніаринхозу є Монголія, в Південній Америці — Чилі (39%). В інших регіонах світу ураження населення теніаринхозом становить десяті і соті частки відсотка.

В СНД осередки теніаринхозу зареєстровані переважно в Узбекистані, Дагестані, Азербайджані, Грузії, Вірменії, Таджикистані, Бурятії.

Одним із важливих факторів, які сприяють підтриманню кругообігу бичачого ціп'яка, є пасовищне і відгінне утримання великої рогатої худоби. Єдиним джерелом інвазії великої рогатої худоби є людина. У неї бичачий ціп'як паразитує десятки років; в одному членику міститься до 175 000 яєць. У підтриманні кругообігу паразита найбільшу роль відіграють інвазовані пастухи. Вони забруднюють пасовища фекаліями, з яких розлазяться членики ціп'яка. Онкосфери зберігаються на поверхні грунту, в тіні, до 1 року; на сонці вони гинуть через 31-56 год. Розсіюванню онкосфер у довкіллі сприяють невпорядковані в санітарному відношенні відхожі місця. Фіноз великої рогатої худоби в Європі складає 0,3- 0,4 %, в ряді районів Африки — до 30-80 %, в СНД — від 0,0005 до 0,1 %.

Людина заражається бичачим ціп'яком при вживанні в їжу сирого або недостатньо підданого термічній обробці м'яса великої рогатої худоби, яке містить життєздатні фіни. Споживання недовареного або недосмаженого м'яса є традицією деяких національних кухонь. В Сибіру розповсюджене вживання струганини — сирого мороженого м'яса, нарізаного або наструганого дрібними кусочками і приправленого сіллю, цибулею й перцем. У Вірменії вживають гейму — свіже сире м'ясо, пропущене через м'ясорубку і змішане з різними спеціями та провареною пшеницею. У Закавказзі поширеним блюдом є шашлик, який частіше добре підсмажений зверху, але всередині може залишатись напівсирим.

Патогенез і клініка. У патогенезі теніаринхозу велику роль відіграє механічна, нервово-рефлекторна і токсико-алергічна дія продуктів життєдіяльності бичачого ціп'яка.

Сильні 4 присоски і довге тіло паразита механічно подразнюють слизову оболонку кишок, їх нервово-м'язові рецептори. Хворі скаржаться на біль голови, слабкість, запаморочення; часто виникають переймоподібний біль у животі, пронос, рідше нудота, блювання. Хоч апетит збережений, хворі худнуть. Це зв'язано з тим, що бичачий ціп'як, живлячись вмістом кишок, забирає у хворого значну кількість поживних речовин, які надходять з їжею. Типовою є скарга на свербіння в ділянці заднього проходу, що виникає внаслідок активного виповзання члеників. Іноді спостерігаються слабо виражені зміни з боку крові: недокрів'я, підвищення кольорового показника, кількості лімфоцитів, еозинофілів.

Діагностика, Звичайні методи копрологічного дослідження малоефективні. Кращі результати отримують при опитуванні людей про виділення ними члеників ціп'яка і дослідженні періанально-ректального зскрібка. В сумнівних .випадках для виявлення члеників можна рекомендувати промивку фекалій, отриманих після провокації (прийом на ніч напередодні дослідження 30-50 г гарбузового насіння, а через годину — будь-якого сольового проносного).

Диференціацію теніаринхозу від теніозу можна провести по члениках паразита. У бичачого ціп'яка дозрілий членик містить матку з 18-32 боковими відгалуженнями, у свинячого — 6-12 бокових відгалужень.

Лікування. Для дегельмінтизації використовують фенасал, трихлосал, фебісол, празиквантель, гарбузове насіння. Фенасал призначають в таких дозах: дітям до 5 років — 0,5-1 г; 6-7 років — 1-1,5 г; 10-12 років — 1,5-2 г; з 13 років і більше — 2-3 г.

Напередодні і в день лікування рекомендується рідка і напіврідка їжа, що легко засвоюється, переважно вуглеводна, з обмеженням білків. Для підсилення активності антигельмінтика в день підготовки і лікування призначають шлунковий сік і панкреатин. Запивають фенасал 0,25 % розчином новокаїну (1 чайна або 1 столова ложка, залежно від віку). Лікування проводять за однією із схем.

Перша схема передбачає прийом суміші фенасалу на ніч через 3 год після легкої вечері. Для виготовлення суміші фенасал розтирають в чашці з цукром (1:1-1:2), потім заливають столовою ложкою окропу, розмішують і добавляють '/і-'/з склянки холодної води. За 10-15 хв до лікування хворий приймає натрію гідрокарбонат (дітям — 0,5 г, дорослим — 2 г).

Друга схема — прийом препарату ранком натще. Хворий приймає натрію гідрокарбонат, а через 10 хв — фенасал. Через 2 год йому дають легкий сніданок (склянку солодкого чаю з сухарями або печивом). Побічні явища при лікуванні фенасалом відсутні. Протипоказанням є ранні терміни вагітності. Ефективність лікування — 57-90 %.

Трихлосал — це суміш фенасалу з ди- або трихлорофеном. Фебісол — суміш фенасалу з бітіонолом. Дози трихлорофену такі: для дітей до 5 років — 0,25 г, 6-7 років — 0,3 г, 10-12 років — 0,5 г, 13 років і більше — 1 г. Дози бітіонолу: для дітей 3 років — 0,1 г, 3-6 років — 0,2 г, 9-15 років — 0,4-0,5 г, 16 років і більше — 0,5-1 г. Методика лікування комбінованими препаратами така ж, як і одним фенасалом. Препарати змішують ex tempore. Ефективність лікування трихлосалом — 96-98 °/о, фебісолом — 94 %.

Празиквантель призначають в дозі 5-10 мг/кг, що забезпечує повне виліковування. При стійкому перебігу інвазії можна використати для лікування ефірний екстракт чоловічої папороті. Лікування проводять тільки в стаціонарі. Екстракт чоловічої папороті дають протягом одного дня. Попередньо протягом двох днів рекомендують їжу, що легко засвоюється і бідна на жири. У перший день підготовки на ніч робиться очисна клізма, вечерю заміняють склянкою чаю з сухарями, ввечері призначають сольове проносне (магнію або натрію сульфат). В день лікування ранком роблять клізму, після чого натще протягом 30 хв дають капсули (по 1 капсулі з екстрактом папороті кожні 3 хв), які запивають водою. Через 1 год після прийому папороті призначають сольове проносне, через 2 год — легкий сніданок. Якщо протягом 3 год після проносного не було випорожнення, необхідно зробити очисну клізму.

Вікові дози екстракту чоловічої папороті: для дітей 2 років — 1 г, 3 років — 1,5 г, 4 років — 2 г, 5-6 років — 2-2,5 г, 7-9 років — 3 г, 10-12 років —3,5 г, 13-16 років — 4 г, для дорослих — 4-6 г. Дітям до 2 років препарат не призначають.

Протипоказаннями є органічні захворювання серцево-судинної системи, печінки, крові, похилий вік, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, менструація, запальні захворювання органів малого таза, вагітність, період годування грудьми.

Насіння гарбуза (Semina cucurbitae) приймають у вигляді відвару. Відвар готують із очищеного від шкірки насіння, яке подрібнюють разом із зеленою плівкою в м'ясорубці або в ступці, заливають подвійною кількістю води і випаровують протягом 2 год на легенькому вогні у водяній бані; фільтрують через марлю, після чого з поверхні відвару знімають маслянисту плівку. Відвар приймають натщесерце протягом 20-30 хв, через 2 год дають сольове проносне. Дорослим призначають відвар з 500 г обчищеного насіння; дітям до 5 років — з 100-150 г, 5-7 років — з 200 г, 8-9 років — з 250 г, 10-14 років — з 300 г.

Контроль ефективності лікування проводиться щомісяця протягом 5 міс шляхом опитування хворого (відновлення відходження члеників ціп'яка), дослідження калу або анально-ректального зскрібка на яйця теніїд.

Профілактика. Боротьба з теніаринхозом здійснюється шляхом проведення комплексу медичних і ветеринарних заходів. Медичні заходи направлені в основному на виявлення людей, інвазованих бичачим ціп'яком, їх дегельмінтизацію і обов'язкове знезараження виділених гельмінтів. З цією метою щорічно 2 рази на всій території проводиться обстеження на теніаринхоз тваринників, робітників м'ясокомбінатів і забійних пунктів комбінованим методом: шляхом опитування про відходження члеників ціп'яка і дослідження анально-ректального зскрібка на яйця теніїд.

Анамнестичне опитування здійснюється лікарями в поліклініках і стаціонарах. Всім виявленим інвазованим проводиться дегельмінтизація. Виділені гельмінти знезаражуються кип'ятінням, спалюванням, заливанням на 20-30 хв окропом або засипанням сухим вапном з розрахунку 200 г на горщик.

Велике значення мають санітарно-гігієнічні заходи, спрямовані на упорядкованість населених пунктів, тваринницьких ферм. Наявність упорядкованих вбиралень на садибах, тваринницьких фермах попереджує розсіювання яєць паразита з екскрементами. Не рекомендується купувати м'ясо, що не пройшло ветеринарно-санітарної експертизи. Вживати в їжу можна тільки добре проварене або просмажене м'ясо.

Ветеринарні заходи спрямовані на виявлення фінозних туш великої рогатої худоби та їх знезараження. У зв'язку з цим вирішальне значення мають якість і повнота ветсанекспертизи. При обстеженні на ураженість цистицеркозом роблять зріз і огляд м'язів язика, шиї, серця, глибоких поперекових м'язів і діафрагми. Якщо на зрізах площею 40 см2 знаходять 3 фіни і більше, м'ясо підлягає утилізації; до 3 фін — знезараженню. Останнє проводять заморожуванням, засолюванням або дією високої температури. Цистицеркозні туші великої рогатої худоби заморожують при температурі -12 °С без наступного витримування при низькій температурі або при -6°С з наступним витримуванням, при -9 °С протягом 24 год. Засолювати м'ясо з метою його знезараження можна у вигляді шматків масою не більше 2,5 кг протягом 20 днів методами міцного змішаного або мокрого засолювання. При змішаному міцному засолюванні м'ясо спочатку засипають сіллю в кількості 1,5 % його маси, а потім заливають розсолом міцністю не менше 18° (за Боме). Для міцного .засолювання м'ясо заливають розсолом міцністю 22°.

М'ясо проварюють шматками масою 2 кг і товщиною до 8 см у відкритих котлах 2 год, а в закритих, під тиском пари 132 кПа, — протягом 1,5 год. Воно вважається знезараженим, якщо усередині куска температура досягла 80 °С.